Chrzest Święty
Kiedy?
W naszej parafii chrzty odbywają się raz na dwa miesiące (w ostatnią niedzielę wyznaczonego miesiąca) podczas Mszy Świętej o g. 10.30.
Rok 2025:
26 stycznia 2025 r.
30 marca 2025 r.
27 lipca 2025 r.
28 września 2025 r.
30 listopada 2025 r.
*istnieje możliwość indywidualnego uzgodnienia terminu, które można ustalać w kancelarii parafialnej.
W jaki sposób zgłosić dziecko do chrztu?
Kartę „Zgłoszenie do chrztu” można pobrać (plik do pobrania) lub odebrać z kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania. Należy przynieść ze sobą akt urodzenia dziecka. Następnie ustalić termin chrztu świętego.
Nauki przedchrzcielne
Odbywają się w salce parafialnej o g. 15.30, dzień przed datą chrztu świętego (25.01; 29.03; 26.07; 27.09; 29.11). W naukach mogą brać udział także inne osoby, które mają pełnić rolę rodzica chrzestnego poza naszą parafią. W przypadku indywidualnego terminu chrztu, rodzice i chrzestni wybierają jeden z pasujących im terminów lub uczestniczą w nauce chrzcielnej w innej parafii, a do kancelarii parafialnej dostarczają zaświadczenie o odbytych naukach.
Rodzice chrzestni
Dla każdego kandydata do chrztu można wybrać dwoje rodziców chrzestnych: ojca i matkę. Może też być jeden rodzic chrzestny, a w sytuacjach nadzwyczajnych dopuszcza się do chrztu bez rodziców chrzestnych (kan. 872 KPK).
Kto może być rodzicem chrzestnym?
Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
- jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
- ukończył 16 lat, chyba że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
- jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
- jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
- nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest;
- ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.
Rodzice chrzestni nie należący do naszej parafii powinni dostarczyć zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą pełnić obowiązki chrzestnego.
Kto nie może być rodzicem chrzestnym?
Rodzicami chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeńskich sytuacjach nieregularnych (Encyklika Familiaris Consortio 79-82 wymienia tutaj tzw. małżeństwa na próbę, wolne związki i katolików złączonych tylko ślubem cywilnym) oraz młodzież szkolna, która nie uczestniczy w katechizacji.